GIDA POLİTİKASI GIDA POLİTİKASI
GIDA POLİTİKASI

Gıda Güvenliği ve Hijyen Politikalarımız

HİJYEN POLİTİKASI

Müşterilerimize sunduğumuz ürünlerin her aşamasında fiziksel, kimyasal ve biyolojik gıda güvenliği tehlikelerini belirlemek, kontrol altına almak, sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak üretilmesini sağlamak.

FİZİKSEL GÖRÜNÜŞ VE TAKI POLİTİKASI

Üretim alanlarına koruyucu önlüksüz/elbisesiz, bonesiz girilmesine izin verilmez. Ayrıca kolluk ve sakal maskesi kullanılması gerektiği durumlarda takılması zorunludur.

Üretim alanına girişlerde ve işletme içinde çalışırken hiçbir takı kullanılamaz.

Önlükler/elbiseler temiz ve boneler kulak ve saçları tamamen kapatacak şekilde kullanılmalıdır. Önlüklerin/elbiselerin temizliği kontrol edilmektedir.

İş kıyafetleri personele ayrılmış üretim alanı dışında soyunma odalarında giyilir. Dış ortamdan geldikleri kirli(kırmızı dolap) kıyafetleri ve temiz(beyaz dolap) iş kıyafetlerinin dolapları ayrı olarak bölümlendirilmiştir. Başka yerlerde iş kıyafetleri giyilmez.

İş kıyafetleri ile şirket dışına çıkılmaz. Personel iş kıyafetini giymiş olarak işbaşı yapar.

SİGARA İÇME VE YEMEK POLİTİKASI

Üretim, depolama alanları, soyunma odaları ve tüm kapalı mekânlarda sigara içmek ve yiyecek yemek – içmek yasaktır. Sadece sigara içme alanında içilmesi serbesttir.

Ziyaretçilerin ve taşeronların bu kurala uymaları sağlanır.

ÜRETİM ALANLARINA GİRİŞ POLİTİKASI

Ziyaretçilerimiz, tedarikçilerimiz üretim alanlarımıza özel önlük, bone giyerek takı politikasına uygun bir şekilde ziyaretçi kontrol çizelgesine tabi tutularak girerler.

YABANCI MADDE POLİTİKASI

Üretim alanlarımızda, fiziksel bulaşmalara sebep olabilecek yabancı maddelerin önlenmesi için, cam, kırılabilir plastik malzemeler, ahşap, tel malzemeler kullanımdan kaldırılmıştır. Mevcut olan cam ve kırılabilir plastik malzemeler, metal ekipmanlar ve kesici aletler kontrol altına alınmıştır.

PERSONELİN SAĞLIK KONTROLLERİ POLİTİKASI

Personelin periyodik sağlık muayeneleri  yaptırılır.  Bulaşıcı hastalık, üst solunum yolları enfeksiyonları, ishal, bulantı, öksürme hapşırma durumlarında üretim alanından uzaklaştırılarak, sağlık kontrolüne gönderilir.

Genel Müdür                                                                                                            01.12.2017